13 جمله معروف عدالت فریدریش دورنمات

13 جمله معروف عدالت فریدریش دورنمات – تکه کتاب

Loadingذخیره در لیست علاقه‌مندی
 • 13 جمله معروف عدالت فریدریش دورنمات: در این مطلب 13 عدد از جملات معروف و درخشان کتاب عدالت فریدریش دورنمات را گلچین کرده ایم.این جملات تکه کتاب های نابی هستند از نویسندگانی بزرگ که می‌توانید به وسیله‌ی دکمه‌‌های زیر از آرشیو کاملشان دیدن کنید.

   

  متن زیبا فریدریش دورنمات

   

   

  13 جمله معروف عدالت فریدریش دورنمات

   

  نماینده‌ی سابق مجلس ایالتی به دوروبر نگاه کرد، رفت به‌سمت وسط سالن. کنار میز کوچکی پروفسور وینتر نشسته بود و سرش گرمِ بشقابی پر از گوشت اردک و سیب‌زمینی و لوبیاسبز بود و گرم یک بطری شراب شامبرتن. کوهلر رولوری بیرون کشید و بی‌آنکه قبلش دوستانه سلام و احوالپرسی کرده باشد، شلیک کرد به عضو انجمن قلم. (رمان عدالت اثر فریدریش دورنمات – صفحه ۱۶)

   

   

   

  شما باید مورد من رو دوباره بررسی کنین، با این فرض که من قاتل نیستم. (رمان عدالت اثر فریدریش دورنمات – صفحه ۴۸)

   

   

   

  چه کسی مقصر است: کسی که قراردادی را پیشنهاد می‌کند، یا کسی که آن را قبول می‌کند؟ کسی که ممنوع می‌کند، یا کسی که ممنوعیت را زیر پا می‌گذارد؟ کسی که قوانین را وضع می‌کند، یا کسی که قانون‌شکنی می‌کند؟ کسی که اختیار می‌دهد، یا کسی که از اختیار استفاده می‌کند؟ (رمان عدالت اثر فریدریش دورنمات – صفحه ۱۹۸)

   

   

   

  قتلِ بدون دلیل به نظرش نه رفتاری خلافِ عرف که خلافِ منطق بود، و رفتارِ خلافِ منطق هم وجود نداشت. (رمان عدالت – صفحه ۲۴)

   

   

   

  عدالت البته به‌طور عمده پشت صحنه اتفاق می‌افتد، و پشت صحنه هم صلاحیت‌های ظاهراً تعریف و تعیین‌شده مخدوش می‌شوند و در هم می‌روند، نقش‌ها عوض می‌شوند یا به گونه‌ی دیگری تقسیم می‌شوند! کسانی با هم گفت‌وگو می‌کنند که در برابر افکار عمومی در نقش دشمنان آشتی‌ناپذیر وارد صحنه می‌شوند، لحن به‌کلی تغییر می‌کند، همه‌ی چیزها هم ثبت و واردِ پرونده‌ها نمی‌شود، اطلاعات در اختیار دیگران قرار می‌گیرند یا پنهان می‌شوند. (رمان عدالت – صفحه ۲۵)

   

   

   

  من نه قدیسم و نه اهریمن. من، خیلی ساده، یک آدمم که به این نتیجه رسیده که آدم برای زندگی چیزی بیشتر از یک سلول نیاز نداره. برای مردن، از این هم کمتر: یک تختخواب کافیه، بعدش هم یک تابوت. (رمان عدالت – صفحه ۴۷)

   

   

   

  قتل قتله، مسلماً، اما برای دانشمند، قتل یک پدیده‌ست که باید مثل همه‌ی پدیده‌ها مورد تحقیق قرار بگیره. تا الآن تحقیقات محدود بوده به پیدا کردن علل، انگیزه‌ها، ریشه‌ها، تاثیرات محیطی، ولی من الآن باید برم سراغ پیامندها. (رمان عدالت – صفحه ۵۴)

   

   

  جملات معروف کتاب عدالت فریدریش دورنمات

   

   

   

  اجرای عدالت فرق دارد با اینکه مجبور باشی زندگی‌ات را در انتظارش سپری کنی. (رمان عدالت – صفحه ۷۸)

   

   

   

  اینکه محافل خاصی از زیروبم قانون اطلاع دارند، فاجعه است. (رمان عدالت – صفحه ۹۳)

   

   

   

  حقیقت جمله‌ای نیست که بتوان آن را نوشت. حقیقت ورای هر تلاشِ زبانی است، ورای هر شعر و شاعری. (رمان عدالت – صفحه ۱۰۹)

   

   

   

  قاضی شغل حساسی داره؛ باید مراقب باشه این نهادِ پرعیب‌ونقص یعنی دستگاه عدالت کار خودش رو انجام بده، یعنی رعایت حداقلیِ قواعد بازی بشری در این دنیا. لازم نیست که قاضی حتماً خودش عادل باشه، مثل پاپ که نباید حتماً معتقد باشه. ولی اگه هرکسی تصمیم بگیره به همت خودش عدالت رو اجرا کنه، خدا می‌دونه چه کارهای غیرانسانی‌ای اتفاق می‌افته. این آدم متوجه نمی‌شه که گاه‌وبیگاه حقه‌بازی مفیدتره تا درستکاری، چون جعبه‌دنده‌ی دنیا هرازگاهی باید روغن‌کاری بشه. (رمان عدالت – صفحه ۱۶۰)

   

   

   

  از نظر اخلاقی فقط قصد مهمه نه اجرا. اما با اصول اخلاقی آدم عملی رو توجیه می‌کنه که با اصول عام جامعه که ظاهراً جامعه بر اساس اون‌ها حرکت می‌کنه، انطباق نداره. (رمان عدالت – صفحه ۱۷۶)

   

   

   

  آدم باید خودش رو از اتفاق‌ها دور کنه. کسی که نمی‌تونه فراموش کنه، خودش رو پرت می‌کنه جلوی زمان و له می‌شه، اما من می‌خوام انتقام بگیرم. (رمان عدالت – صفحه ۱۸۹)

   

   

   

  پیشنهاد مطالعه برای علاقمندان عدالت فریدریش دورنمات

   

  5 جمله معروف تسلی ناپذیر کازوئو ایشی گورو  تکه کتاب

   

  12 نامه های عاشقانه فروغ فرخزاد به پرویز شاپور

   

  شعر دنیای سایه ها فروغ فرخزاد

  به مطلب امتیاز دهید!

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  The maximum upload file size: 20 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Drop file here

  chat