5 جمله معروف قاضی و جلادش فریدریش دورنمات

5 جمله معروف قاضی و جلادش فریدریش دورنمات – تکه کتاب

Loadingذخیره در لیست علاقه‌مندی
 • 5 جمله معروف قاضی و جلادش فریدریش دورنمات: در این مطلب 5 عدد از جملات معروف و درخشان کتاب قاضی و جلادش فریدریش دورنمات را گلچین کرده ایم.این جملات تکه کتاب های نابی هستند از نویسندگانی بزرگ که می‌توانید به وسیله‌ی دکمه‌‌های زیر از آرشیو کاملشان دیدن کنید.

   

  متن زیبا فریدریش دورنمات

   

   

  5 جمله معروف قاضی و جلادش فریدریش دورنمات

   

  می‌گفتی جنایت، حماقت است، چون غیرممکن است بشود با انسان‌ها مثلِ مهره‌های شطرنج رفتار کرد. من، برخلافِ تو، کمتر از از سرِ اعتقاد و بیشتر برای مخالفت با تو، با اطمینان می‌گفتم که درست همین بی‌نظمیِ روابطِ انسانی، جنایت را ممکن می‌کند، و باز به همین دلیل، تعدادِ بی‌شماری جنایت نه فقط کیفر نشده‌اند، بلکه بدونِ انعکاس هم مانده‌اند؛ انگار که فقط در ناخوداگاه اتفاق افتاده باشند.

   

   

  خب، برنامه‌ریزی هم هست، چرا که نه. برای همین هم به عنوان همزاد گاستمان، آدمی را تصور می‌کنم که می‌تواند جنایتکار باشد چون اخلاق و فلسفه‌اش شرارت است و شرارت را هم با همان تعصبی انجام می‌دهد که آن دیگری از روی بصیرت، نیکی را.

   

   

  جملات معروف کتاب قاضی و جلادش فریدریش دورنمات

   

   

  تو یک سال دیگر وقت زندگی‌کردن داری و چهل سال بی‌وقفه تعقیبم کرده‌ای. این صورت حسابش است. برلاخ، بحث ما، در آن میخانه‌ی بوگندوی حومه‌ی شهر توفان، غرق دود غلیظ سیگارهای ترکی، درباره‌ی چی بود؟ تو می‌گفتی که عدم کمال انسانی، این واقعیت که ما هیچ‌وقت نمی‌تونیم شیوه‌ی عمل فرد دیگر را با اطمینان پیش‌بینی کنیم، و این‌که ما نمی‌خواهیم در برنامه‌ریزی‌هایمان عنصر اتفاق را که‌ همه‌جا نقش دارد دخالت بدهیم، باعث می‌شود بیشتر جنایتکارها به‌ناچار دستشان رو بشود. می‌گفتی جنایت حماقت است.

   

   

   

  شرطی بود که با تمام غرورمان زیر آن آسمان بستیم، مثل وقتی که نمی‌توانیم یک شوخی وحشتناک را، حتی اگر کفرآمیز باشد، نکنیم؛ فقط چون گفتنش وسوسه‌مان کرده است، وسوسه اهریمنی ذهن توسط ذهن.

   

   

   

  انسان مهره‌ی شطرنج نیست که جنایتکارها به دلخواه حرکتش بدهند، هر جنایتکاری زمانی دستش رو می‌شود.

   

   

   

  پیشنهاد مطالعه برای علاقمندان قاضی و جلادش فریدریش دورنمات

   

  13 جمله معروف عدالت فریدریش دورنمات تکه کتاب

   

  5 جمله معروف تسلی ناپذیر کازوئو ایشی گورو  تکه کتاب

   

  8 جمله معروف بازمانده روز کازوئو ایشی گورو تکه کتاب

  به مطلب امتیاز دهید!

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  The maximum upload file size: 20 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Drop file here

  chat