آموزش‌های ویدیویی

نقاشان جهان

نقاشان جهان در طول تاریخ، آثاری را خلق کرده‌اند که بسیار در دنیای هنر تأثیرگذار بوده است و حتی برخی از آن ها مکاتب هنری مختلفی را بوجود آورده‌اند. آن ها تاریخچه هنر نقاشی هستند و نقاش های امروز آن ها را الگوی خود قرار داده و از آن ها الهام گرفته‌اند.

نقاشان جهان

نقاش ها در طول تاریخ با خلق آثار متنوع و زیبا باعث رشد و پیشرفت هنر نقاشی شده اند به طوری که سبک های متنوعی را در نقاشی ایجاد کرده اند. بعضی از آن ها از دنیای پیرامون خود الهام گرفته اند و تصاویری از محیط پیرامون خود را ثبت کرده اند و یا حتی با به تصویر کشیدن چهره ی افراد، پرتره، ساختمان ها، مناظر طبیعی، اشیا مختلف و… بخش مهمی از تاریخ را ثبت کرده اند. برخی دیگر از دنیای درون خود الهام گرفته و آثاری انتزاعی را خلق کرده اند که از رویاهایشان برآمده است و گاهی با این روش توانسته‌اند مفهوم جدیدی را به انسان منتقل و مسیر تازه ای را در هنر ایجاد کنند. یا با زبان نقاشی، از آرزوهای خود صحبت کنند. نقاشی مثل داوینچی با خلق آثار خود توانست زمینه ساز اختراعات زیادی شود.

به طور مثال می‌توان از لئوناردو داوینچی، میکل آنژ، پابلو پیکاسو، ونسان ونگوگ، پل گوگن، سالوادور دالی بعنوان چند تن از شاعران مشهور جهان نام برد.

چند سبک مشهور نقاشی در جهان

رئالیسم: این سبک کاملا واقع‌گرایانه است و نقاش هر چیزی را همان طور که هست به تصویر می‌کشد.

امپرسیونیسم: در این سبک، نقاش به طور آزادانه دریافتی را که از یک لحظه دارد را به تصویر می‌کشد.

اکسپرسیونیسم: نقاشان اکسپرسیونیست هیجانات خود را با استفاده از رنگ ها و خطوط در نقاشی نشان می‌دهند که بر خلاف رئالیسم سعی می‌شود واقعیت ها نادیده گرفته شود و تمرکز، بیشتر روی احساسات است.

از دیگر سبک های معروف نقاشی می‌توان به فوتوریسم، مینیمالیسم، باروک، رمانتیسم، سورئالیسم و… اشاره کرد.

نقاشان جهان در شعر و مهر

در این بخش به معرفی نقاش های جهان می‌پردازیم، که شامل زندگینامه نقاش و معرفی چند اثر معروف از او است. چراکه نقاشی می‌تواند الهام بخش یک شاعر یا نویسنده باشد. و ما بخش تمرینِ شعر نوشتن را اختصاص داده‌ایم به شعرهایی که هنرجوها با الهام از یک نقاشی یا تصویر نوشته‌اند. همواره هنرهای مختلف الهام بخش یکدیگر بوده‌اند و می‌توانند یکدیگر را کامل کنند. هنر زبانی است که به وسیله آن اندیشه و احساس خود را به دیگران منتقل می‌کنیم. نقاشی یکی از این زبان هاست و شعر هم زبانی دیگر است. شاعرانی را کم ندیده ایم که نقاش هم بوده اند و همینطور نقاشانی که شعر هم می سرودند. از شاعران معاصر ایران می‌توان به سهراب سپهری اشاره کرد. شاید بتوان حتی از نقاشی بعنوان شعر مصور هم یاد کرد.

قسمتی از شعر صدای پای آب سهراب سپهری:

اهل كاشانم پیشه ام نقاشی است

گاه گاهی قفسی می‌سازم با رنگ، می‌فروشم به شما

تا به آواز شقایق كه در آن زندانی است

دل تنهایی تان تازه شود .

چه خیالی، چه خیالی، … می‌دانم

پرده ام بی جان است .

خوب می‌دانم، حوض نقاشی من بی ماهی است.

ونگوگ

ونسان ونگوگ

ونسان ونگوگ   ونسان ونگوگ یا وینسنت ویلم فان خوخ ،در سال ۱۸۵۳ در هلند به دنیا اومد.او یک نقاش پست امپرسیونیسم(پسادریافتگر)بود، که کارش تاثیر زیادی بر هنر قرن 20 میلادی گذاشت.ونگوگ کار های هنریش رو به عنوان طراح و نقاش،در سن 27سالگی شروع کرد.   در ابتدا، کارش تحت تاثیر نقاشی های هلندی بود[…]

رامبرانت راین

رامبرانت رامبرانت هارمنزون فان راین نقاش هلندی و از چهره‌های دوران طلاییِ آن کشور بود.     به جرئت میتوان گفت که رمبرانت، نقاش بزرگ هلندی یکی از چهره های طلایی دوران باروک در اروپا است، چرا که هیچ هنرمندی به اندازه او آثارش را وقف پی بردن به حالات درونی انسان نکرد. رامبراند ون‌راین[…]

داوینچی

لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی شایسته ترین لذت، لذت درک کردن و فهمیدن است.     لئوناردو دی سر پیرو داوینچی یک دانشمند، نقاش، مجسمه‌ساز، معمار، موسیقی‌دان، ریاضی‌دان، مهندس، مخترع، آناتومیست، زمین‌شناس، نقشه‌کش معماری، گیاه‌شناس و نویسنده ایتالیایی در دوره رنسانس بود. شاید بتوان گفت نبوغی که او در کارهایش از خود نشان داده بیش از هر چیز[…]

دلیل بازگشت وجه