معنی چار برج

معنی چار برج

Loadingذخیره در لیست علاقه‌مندی

معنی چار برج به همراه کلمات هم قافیه، و برابر پارسی آن در فرهنگ لغت دهخدا، فرهنگ لغت معین، فرهنگ فارسی عمید، دانشنامه آزاد فارسی، تلفظ چار برج در گویش ها و لهجه.

 

معنی چار برج

معنی: اسم قریه ای است از طبس.


چار برج در لغت نامه دهخدا

چاربرج. [ ب ُ ] ( اِخ ) اسم عمارت حکومتی بندر بوشهر و آن عمارتی است که در چهار ضلع آن چهار برج ساخته و بهمین مناسبت به این اسم موسوم گردیده است. شیخ نصرخان از طایفه آل مذکور که سمت مصاهرت مرحوم حسنعلی میرزای فرمانفرما ولد خاقان خلدآشیان فتحعلی شاه طاب ثراه را داشته و هنوز از خانواده او در بندر بوشهر هستند این عمارت را در عهد خاقان مغفور مبرور بنا نموده است و بعد خرابی بهمرسانیده در عهد ناصرالدین شاه سنگ بستی در کنار مرداب که غاوی مینامندساخته شده و مخارج بسیاری کرده اند و دهنه چاربرج گردیده. در زمان حکومت مرحوم مؤیدالدوله طهماسب میرزا ولد مرحوم محمد علی میرزا بالاخانه ای رو به غاوی و دوبری شهر بنا نموده اند که در حقیقت یک ضلع یعنی یک برج از این چهار برج محسوب میشود و تقریباً منزل شخصی حاکم بندر بوشهر همان بالا خانه است : در تاریخ فارس تألیف میرزا جعفرخان خورموجی در ذکر بندر بوشهر مسطور است ، «که در اواخر دولت نادری شیخ ناصرخان ابومهیری که از اعراب نجد و در جهازات نادرشاهی ناخدایی با اعتبار بود شهر را بانی و صاحب اختیار آمد چون سه سمت بحر و یک طرف متصل براست سمت خشکی را حصنی حصین و بروجی رصین برافراشت » ممکن است بنای چاربرج را نیزهمین شیخ ناصرخان کرده باشد. ( مرآت البلدان ج 1 ).
چاربرج. [ ب ُ ] ( اِخ ) قلعه ای است در دهنه کوه صغلوک ، سکنه آن از ایل ویران لو و رعیت شادلو میباشند که در جمع بجنورد مالیات و خانواری خود را میدهند… این قلعه از قلاع قدیمه و سکنه آن از طائفه اکراد میباشد. ( مرآت البلدان ج 1 ).
چاربرج. [ ب ُ ] ( اِخ ) در بلوک ساتلمش مراغه دو قریه میباشد که هر دو به چاربرج موسوم است این دو قریه وصل بیکدیگرند و اراضی آنها از آب جغتو مشروب میشود. هر قریه چهل پنجاه خانوار دارد. ( مرآت البلدان ج 1 ).
چاربرج. [ ب ُ ] ( اِخ ) اسم قریه ای است از طبس که قدیم النسق و بلاسکنه میباشد. ( مرآت البلدان ج 1 ).
چاربرج. [ ب ُ ] ( اِخ ) اسم قریه ای است واقع در بلوک خشت و کمارج و این بلوک در مغرب شیراز بمسافت بیست و هفت فرسخ اهلش سلاح ورز، حاصلش غله و خرما و پنبه و تنباکو و مرکبات. شکار جلگه آن خوک و دراج آبش از چشمه و رودخانه. قریه خشت تقریباً هشتصد خانوار سکنه دارد و سایر قرای این بلوک را از بیست خانه الی دویست خانه است. ( مرآت البلدان ج 1 ).
چاربرج. [ ب ُ ] ( اِخ ) دو قلعه میباشد در بجنورد که از دو چشمه مشروب میگردد و زراعت این دو قلعه دیم و از حیثیت هوا ییلاق و سکنه آن پنجاه خانوار است. ( مرآت البلدان ج 1 ).
چاربرج. [ ب ُ ] ( اِخ ) از قرای حومه شهر مشهد مقدس و در سمت راست جاده چناران است. ( مرآت البلدان ج 1 ).
چاربرج. [ ب ُ ] ( اِخ ) قریه ای است در چهارفرسخی شهر مشهد مقدس از میان ولایت حول و حوش شهر.سکنه آن بیست وچهار خانوار و از ایل تیموری. مدار شرب زراعتش بر آب قنات میباشد. ( مرآت البلدان ج 1 ).
چاربرج. [ ب ُ ] ( اِخ ) قریه ای است از شبانکاره دشتستان و کلیه بلوکی که این قریه جزء آن است گرمسیر و در مغرب شیراز بمسافت سی و هشت فرسخ واقع و حاصل این بلوک غله و خرما، شکار صحرایش آهو و قلیلی دراج ، آبش از باران ، آبادی دهکده هایش خیلی بتفاوت چنانکه دهکده دارد که دارای دویست خانوار است تا ده خانوار. ( مرآت البلدان ج 1 ).
چاربرج. [ ب ُ ] ( اِخ ) قریه ای است در ناحیه حیاط داود و دشتستان دو فرسنگی بیشتر میانه شمال و شرق بندر ریگ است. ( فارسنامه ).


چار برج در فرهنگ فارسی

قریه ایست در ناحی. حیاط داود و دشتستان دو فرسنگی بیشتر میانه شمال و شرق بندر ریگ است .


پیشنهاد و نظر شما برای واژه چار برج

در بخش دیدگاه، نظر خودتان را درباره‌ی این مطلب بنویسید. اگر نقصی می‌بینید، سعی کنید مطلبمان را کامل کنید. و اگر پیشنهاد تازه‌ای دارید، پیشنهادتان را اضافه کنید.


پیشنهاد ویژه برای مطالعه

شعر حکایت احمد شاملو
رباعی های نیما یوشیج
اشعار فروغ فرخزاد
شعر چشمان یک عبور سهراب سپهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The maximum upload file size: 20 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Drop file here

chat