معنی چار باغ طهران

معنی چار باغ طهران

Loadingذخیره در لیست علاقه‌مندی

معنی چار باغ طهران به همراه کلمات هم قافیه، و برابر پارسی آن در فرهنگ لغت دهخدا، فرهنگ لغت معین، فرهنگ فارسی عمید، دانشنامه آزاد فارسی، تلفظ چار باغ طهران در گویش ها و لهجه.

 

معنی چار باغ طهران

معنی: این چهار باغ در محلی بوده که حالا ارگ سلطنتی و عمارات دیوانی است.


هم قافیه چار باغ طهران

تهران، تیرباران، تیزدندان، تیزرسازان، تیمارستان، ثروتمندان، ثمررسان، ثناخوان، جادوگران.


چار باغ طهران در لغت نامه دهخدا

چارباغ طهران. [ غ ِ طِ ] ( اِخ ) این چهار باغ در محلی بوده که حالا ارگ سلطنتی و عمارات دیوانی است و بعضی درختهای چنار کهن که الاَّن در عمارات مبارکات است دلیل است که سابقاً اینجا باغ و آبادی بوده و بنای چارباغ مسطور را شاه عباس ماضی نموده و چنارهای کهن که حالا به چنار عباسی معروف است یحتمل به حکم شاه عباس غرس شده باشد والا مورخین دانند که عباس بن علی بن ابیطالب علیه السلام به ایران نیامده یعنی از کربلا به این طرف توجه نفرموده است. ( مرآت البلدان ج 1 ص 519 ).


چار باغ طهران در فرهنگ فارسی

این چهار باغ در محلی بوده که حالا ارگ سلطنتی و عمارات دیوانی است و بعضی درختهای چنار کهن که الان در عمارات مبارکات است دلیل است که سابقا اینجا باغ و آبادی بوده و بنای چهارباغ مسطور را شاه عباس ماضی نموده و چنارهای کهن که حالا به چنار عباسی معروف است یحتمل به حکم شاه عباس غرس شده باشد و الا مورخین دانند که عباس بن علی ابیطالب علیه السلام به ایران نیامده یعنی از کربلا به اینطرف توجه نفرموده است


پیشنهاد و نظر شما برای واژه چار باغ طهران

در بخش دیدگاه، نظر خودتان را درباره‌ی این مطلب بنویسید. اگر نقصی می‌بینید، سعی کنید مطلبمان را کامل کنید. و اگر پیشنهاد تازه‌ای دارید، پیشنهادتان را اضافه کنید.


پیشنهاد ویژه برای مطالعه

شعر حکایت احمد شاملو
رباعی های نیما یوشیج
اشعار فروغ فرخزاد
شعر چشمان یک عبور سهراب سپهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The maximum upload file size: 20 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Drop file here

chat