معنی چادر نشینی

معنی چادرنشینی

Loadingذخیره در لیست علاقه‌مندی

معنی چادرنشینی به همراه کلمات هم قافیه، و برابر پارسی آن در فرهنگ لغت دهخدا، فرهنگ لغت معین، فرهنگ فارسی عمید، دانشنامه آزاد فارسی، تلفظ چادرنشینی در گویش ها و لهجه.

 

معنی چادرنشینی

تلفظ: /CAdorneSini/

معنی: صحرانشینی


هم قافیه چادرنشینی

همنشینی، جانشینی، راه نشینی، خانه نشینی، چاشنی، چانه‌زنی، چدنی، چراغانی، چرب‌زبانی، چشم‌چرانی، چشم‌روشنی.


چادرنشینی در لغت نامه دهخدا

چادرنشینی. [ دَ / دُ ن ِ ] ( حامص مرکب ) صحرانشینی. بادیه نشینی. بداوت. زندگی ایلیاتی.


چادرنشینی در فرهنگ فارسی

زندگی کردن در زیر چادر و خیمه چادر نشین بودن .
صحرا نشینی . بادیه نشینی . بداوت . زندگی ایلیاتی .


چادرنشینی در فرهنگ عمید

۱. چادرنشین بودن.
۲. صحرانشینی، زندگی ایلی.


پیشنهاد و نظر شما برای واژه چادرنشینی

در بخش دیدگاه، نظر خودتان را درباره‌ی این مطلب بنویسید. اگر نقصی می‌بینید، سعی کنید مطلبمان را کامل کنید. و اگر پیشنهاد تازه‌ای دارید، پیشنهادتان را اضافه کنید.


پیشنهاد ویژه برای مطالعه

شعر حکایت احمد شاملو
رباعی های نیما یوشیج
اشعار فروغ فرخزاد
شعر چشمان یک عبور سهراب سپهری


چادرنشینی در دانشنامه آزاد فارسی

چادُرنشینی
شیوۀ زندگی مبتنی بر کوچیدن از منطقه ای به منطقۀ دیگر برحسب شرایط اقلیمی. اقوام چادرنشین در سراسر امریکا و آسیا و افریقا پراکنده اند. چادرنشینان یا از راه رمه داری روزگار می گذرانند، یا شکارچی اند و اغلب در مواعید فصلی مشخص برای یافتن چراگاه یا شکار مناسب از مناطق سردتر به مناطق معتدل تر می کوچند و در چادرهایی که برپا می کنند، روزگار می گذرانند. ساختار اجتماعی اقوام چادرنشین، ایلی ـ قبیله ای است و حکم رئیس قبیله، که یا از ریش سفیدان است یا جنگاورترین فرد قبیله، اغلب لازم الاجراست. در برخی مناطق جهان، ازجمله در ایران، گروه های نیمه چادرنشین نیز زندگی می کنند. نیمه چادرنشینان در بخشی از سال، مسکن ثابت دارند و در بخش دیگر در چادر به سر می برند. اقوام چادرنشین، در همۀ نقاط جهان به جنگاوری آوازه دارند. تاخت وتازهای این اقوام به مناطق شهری متمدن دگرگونی های عظیم تاریخی را سبب شده است؛ مثلاً هجوم اقوام مغول به غرب آسیا و شرق اروپا که ساختار سیاسی و فرهنگی این مناطق را دستخوش دگرگونی های عمیق کرد. ازجمله اقوامی که امروزه نیز به شیوۀ چادرنشینی زندگی می کنند می توان اسکیموهای شمال امریکا، بومیان استرالیا، سرخ پوستان آمازون، بیابانگردان شمال افریقا و ایلات عمدۀ چادرنشین ایرانی را نام برد. کولی ها نیز به نوعی زندگی چادرنشینی دارند، هرچند شیوۀ معیشتشان، مبتنی بر دادوستد، با دیگر چادرنشینان متفاوت است.

woman
Latest posts by Sima (see all)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The maximum upload file size: 20 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Drop file here

chat