معنی جاجرود

معنی جاجرود

Loadingذخیره در لیست علاقه‌مندی

معنی جاجرود به همراه کلمات هم قافیه، و برابر پارسی آن در فرهنگ لغت دهخدا، فرهنگ لغت معین، فرهنگ فارسی عمید، دانشنامه آزاد فارسی، تلفظ جاجرود در گویش ها و لهجه.

 

معنی جاجرود

تلفظ: /jAjrud/

نام رود.


معنی جاجرود در فرهنگ فارسی

 

یکی از قرای لواسان بزرگ ( استان مرکزی ) است .


معنی جاجرود در لغت نامه دهخدا

 

جاجرود. ( اِخ ) نام رودی است مشهور از دوفرسنگی شهر تهران میگذرد و اصل در آن جایه رود بود. و جایه نام قریه ای است که آن رود از پیش آن میگذرد و بمنزله منبع آن رود است چنانکه رود جیحون را بمناسبت اینکه آمو بلدی بود در حوالی آن ، رود آمو گویند و جاج رود معرب جایه رود است. ( انجمن آرای ناصری ). صاحب مرآت البلدان آرد: جاجرود دره ای است در چهارفرسخی تهران براه مازندران. فتحعلی شاه قاجار در هزار و دویست و سیزده هجری عمارتی بنام کاروانسرا در آنجا بنا کرد. رجوع به جائج و رجوع به جغرافیای مفصل ایران ج 1 صص 86 – 87 شود.
جاجرود. ( اِخ ) از قرای لواسان بزرگ در ایالت تهران است.


معنی جاجرود در دانشنامه آزاد فارسی

 

جاجْرود
رودخانه ای در استان تهران، با درازای ۱۴۰ کیلومتر. در شهرستان های شمیرانات، تهران، و پاکدشت جریان دارد. این رود از تلاقی رودخانه های گرمابدر و زایگان در ۳۴کیلومتری شمال شرقی تهران تشکیل می شود در فشم با رودخانۀ شمشک مخلوط می شود و سپس به سوی جنوب شرقی روان می گردد و از جنوب شهر لواسان می گذرد و پس از عبور از سد لتیان به سوی جنوب جریان می یابد. در مسیر خود با رودخانۀ دماوند مخلوط می شود و از شهر صنعتی پارچین می گذرد و وارد دشت ورامین می شود و در ۸۹کیلومتری شرق شمالی قم به دریاچۀ نمک می ریزد. در ضمن تمام آب این رودخانه قبل از رسیدن به دریاچۀ نمک مصرف می شود جز در فصول پرباران، آبی در آن باقی نمی ماند. میانگین آب دهی سالیانۀ این رودخانه ۲۵۳میلیون متر مکعب است.


معنی جاجرود در دانشنامه عمومی

 

جاجرود (رود). رودخانهٔ جاجرود رودخانه ای در استان تهران است که از ارتفاعات البرز سرچشمه می گیرد و در انتها به دریاچه نمک ختم می شود.
«رسوب شناسی رودخانهٔ جاجرود»، فرج الله فیاضی، فائزه بوربوری، بیست و یکمین گردهمایی علوم زمین شناسی سازمان زمین شناسی کشور
رودخانه جاجرود از کوه های کلون بستک در شمال روستای دربندسر سرچشمه می گیرد و در دریاچه سد لتیان طغیان می کند. سپس از میان شهر جاجرود عبور کرده و در جنوب تهران به رودخانه کرج می پیوندد. رودخانه جاجرود در نهایت به دریاچه نمک منتهی می شود.
شعبه های فشم، میگون، دماوند و آهار به این رود می ریزند.
این رودخانه با ۴۰ کیلومتر طول و ۷۱۰ کیلومترمربع مساحت حوضهٔ آبریز، دارای شیبی برابر با ۴٪ است و یک رودخانهٔ گراولی، ماسه ای بریده بریده است.

مطلب


پیشنهاد و نظر شما برای واژه جاجرود

در بخش دیدگاه، نظر خودتان را درباره‌ی این مطلب بنویسید. اگر نقصی می‌بینید، سعی کنید مطلبمان را کامل کنید. و اگر پیشنهاد تازه‌ای دارید، پیشنهادتان را اضافه کنید.


پیشنهاد ویژه برای مطالعه

زن زندگی آزادی

شعر شراب و خون فروغ فرخزاد

ضمیر ناخودآگاه چیست و مدل ساختاری شخصیت

ونسان ونگوگ

woman 3
Latest posts by saharhsi (see all)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The maximum upload file size: 20 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Drop file here

chat