معنی جابلسا

معنی جابلسا

Loadingذخیره در لیست علاقه‌مندی
 • معنی جابلسا به همراه کلمات هم قافیه، و برابر پارسی آن در فرهنگ لغت دهخدا، فرهنگ لغت معین، فرهنگ فارسی عمید، دانشنامه آزاد فارسی، تلفظ جابلسا در گویش ها و لهجه.

   

  معنی جابلسا

   

  نام شهری ناشناخته.


  معنی جابلسا در فرهنگ فارسی

   

  قدما نام دو شهر را نام برده اند : جابلقا و جابلسا و گفته اند نخستین در مشرق کره زمین است و دومین در مغرب . کوششهای محقان درباره اصل و منشائ و حقیقت این دو اسم هنوز بنتیجه قطعی نرسیده است سهروردی در حکمت الاشراق آن سه را اسمهای شهرهای عالم مثل میداند و گوید : جابلق و جابرص دو شهرند از عالم عناصر مثل وهور قلیا از عالم افلاک مثل. عارفان نیز تعبیراتی دارند از آن جمله : جابلقا عالم مثالی است که در جانب مشرق ارواح واقع است که برزخ است میان غیب و شهادت و مشتمل است بر صور عالم و جابلسا در جانب مغرب اجسام واقع است مردم جابلقا الطف و الصفایند و مردم شهر جابلسم بر حسب اعمال و اخلاق پست که در نشات دنیوی کسب کرده اند مصور بصور مظلمه اند . دیگر آنکه شهر جابلقا مرتبه الهیه- که مجمع- البحرین و جوب و امکان است باشد که صوراعیان جمیع اشیائ از مراتب کلیه و جزویه و لطایف و کثایف و اعمال و افعال و حرکات و سکنات دروست و محیط است بما کان و بما یکون و در مشرقست و شهر جابلسا نشاه انسانی است که مجلای جمیع حقایق کونیه است هرچه از مشرق ذات طلوع کرده در مغرب تعین انسانی غروب کرده و در صورت او مخفی گشته است .
  کنایه ازمغرب، یاشهرخیالی درمغرب، جابلس


  معنی جابلسا در لغت نامه دهخدا

   

  جابلسا. [ ب َ / ب ُ ] ( اِخ ) جابَلس جابَرص. جابَرس جابَرصا. جابرسا. نام شهری است در جانب مغرب. گویند هزار دروازه دارد و در هر دروازه هزار پاسبان نشسته اند و بعضی بجای لام رای قرشت آورده اند. گویند شهری است بطرف مغرب لیکن در عالم مثال ، چنانکه گفته اند «جابلقا و جابرسا و هما مدینتان فی عالم المُثُل » و باعتقاد محققین منزل آخر سالک است در سعی وصول قید باطلاق بمحیط. ( برهان قاطع ) ( آنندراج ). شهری است بسرحد مغرب هزار دروازه دارد و برهر دری هزار پاسبان. ( شرفنامه منیری ) :
  شهنشاهی که شاهان را زدیده خواب بربندد
  ز بیم نه منی گرزش بجابلقا و جابلسا.
  فرخی.
  ای پسر بنگر بچشم سر در این زرین سپهر
  کو ز جابلقا سحرگه قصد جابلسا کند.
  ناصرخسرو.
  چو زاغ شب بجابلسا رسید از حد جابلقا
  برآمد صبح رخشنده چو از یاقوت عنقائی.
  ناصرخسرو.
  بهرجائی که خواهی رفت خواهی خورد رزق خود
  نخواهد بیش و کم گشتن بجابلقا و جابلسا.
  مسعود سعد سلمان.
  سخن کز روی حق گوئی چه عبرانی چه سریانی
  مکان کز بهر حق جوئی چه جابلقا چه جابلسا.
  سنائی.
  حضرت حسن ( ع ) فرمود: ایها الناس بهترین زیرکیها تقوی است و بدترین حمق فجور است بدرستی که اگر شما طلب کنید از جابلقا تا جابلسا مردی که جد او محمد رسول اﷲ ( ص ) باشد نیابید غیر من وبرادر من. ( از خطبه امام حسن ( ع ) از حبیب السیر ج 1ص 206 ). رجوع به جابرس و جابلق شود.


  معنی جابلسا در فرهنگ عمید

   

  ۱. شهری خیالی در مغرب: سخن کز روی دین گویی چه عبرانی چه سُریانی / مکان کز بهر حق جویی چه جابلقا چه جابلسا (سنائی۲: ۵۸ ).
  ۲. [مجاز] مغرب.


  معنی جابلسا در فرهنگ معین

   

  (بُ ) (اِ. ) کنایه از: حد نهایی غرب .


  معنی جابلسا در دانشنامه عمومی

   

  جابُلسا (یا جابُرس / جابُرسا/ جابُلص / جابُلصا) شهری ناشناخته است که در دورترین نقطه مغرب زمین قرار گرفته است. جابلسا در مقابل جابلقا قرار دارد که دورترین شهر در شرق است. می گویند هزار دروازه دارد و بر سر هر دروازه هزار پاسبان نشسته است. به اعتقاد محققین منزل نهایی سالک است. جابلسا گاهی نماد جای بسیار دور است و گاهی نیز رمزی از عالم ارواح، مثال، برزخ یا آخرین مرحله سلوک عرفانی است.
  جاپلق
  کوه قاف
  جابلقا
  نام جابلقا و جابلسا در روایات اسلامی زیاد استفاده شده است در وصف این دو شهر عبارات مشابهی در منابعی چون تاریخ بلعمی، و عجایب المخلوقات طوسی آمده که از آن جمله است: «هریک هزار یا ده هزار در دارد، مخلوقات آنها غیرقابل شمارش اند، ساکنان آنها از ابلیس و حضرت آدم علیه السلام بی اطلاع اند و هریک هفت هزار سال عمر می کنند، خورشید و ماه را نمی بینند و از نور دیگری استفاده می کنند».
  به این دو شهر در ادبیات فارسی هم زیاد اشاره شده است. از جمله:
  سنایی گوید:
  سخن کز روی حق گویی جه عبرانی چه سریانی           مکان کز بهر حق جویی چه جابلقا چه جابلسا

  معنی جابلسا در ویکی پدیا


  معنی جابلسا در جدول کلمات

   

  منظور مغرب است.


  پیشنهاد و نظر شما برای واژه جابلسا

  در بخش دیدگاه، نظر خودتان را درباره‌ی این مطلب بنویسید. اگر نقصی می‌بینید، سعی کنید مطلبمان را کامل کنید. و اگر پیشنهاد تازه‌ای دارید، پیشنهادتان را اضافه کنید.


  پیشنهاد ویژه برای مطالعه

  شعر گناه فروغ فرخزاد

  شعر قصه رنگ پریده خون سرد نیما یوشیج

  نامه های احمد شاملو به آیدا

  شعری از آیدا دانشمندی

  به مطلب امتیاز دهید!

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  The maximum upload file size: 20 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Drop file here

  chat