شعر گندنا نیما یوشیج

شعر گندنا نیما یوشیج

شعر گندنا نیما یوشیج

 

بیشه بشکفته به دل بیدار است

یاسمن خفته در آغوشش نرم

سایه پرورده ی خلوت، توکا

می خرامد به چراکاهش گرم

 

اندر آن لحظه که مریم مخمور

می دهد عشوه، قد آرسته «لرگ»

در همان لحظه، کهن افرایی

برگ انباشته در خرمن برگ.

 

«گندنا» نیز درین گیراگیر

سر بیفراشته، یعنی که منم!

وندر اندیشه ی این است عبث

که به شاخی بتنم یا نتنم.

1326

قالب شعر: چهار پاره

 

بیشه بشکفته به دل بیدار است

شعری که خواندیم به این شکل شروع شد: « بیشه بشکفته به دل بیدار است / یاسمن خفته در آغوشش نرم / سایه پرورده ی خلوت، توکا / می خرامد به چراکاهش گرم » آیا با این سطرها برای شروعِ این شعر موافق هستید؟ به نظر شما غیر از این شروع نیز می‌توانستیم شروعِ دیگری داشته باشیم و شعر از چیزی که حالا هست جذاب‌تر و زیباتر باشد؟ به طور یقین نیما یوشیج که از شاعران مهم معاصر ماست دیدگاه و دلایلِ خاص خودش را برای این شروع داشته است، به نظر شما چرا این سطرها را برای شروع شعر انتخاب کرده؟ شما اگر جای نیما یوشیج بودید، این شعر را چگونه شروع می‌کردید؟ و به جای سطرهای پایانی یعنی : « گندنا نیز درین گیراگیر / سر بیفراشته، یعنی که منم! / وندر اندیشه ی این است عبث / که به شاخی بتنم یا نتنم » از چه سطرهایی استفاده می‌کردید؟

 

دیدگاه شما برای شعر گندنا نیما

دیدگاه خودتان را در بخش دیدگاه‌ها برای شعر گندنا نیما یوشیج بنویسید. اگر از شعر لذت برده‌اید، بنویسید که چرا لذت برده‌اید و اگر لذت نبرده‌اید، دلیل آن را بنویسید.

همچنین می‌توانید از گزینه‌ی ذخیره پست استفاده کنید تا مطلب در پنل کاربری‌تان ذخیره شود و هر زمان میل داشتید، دوباره به مطلب بازگردید.

این سایت برای شماست. به ما در ارتقای آن کمک کنید. اگر ایراد تایپی یا اطلاعاتِ غلطی در جایی دیدید، در بخش دیدگاه‌ها گزارش دهید تا اصلاح شود. بی‌تفاوت عبور نکنید!

اگر عکس‌نوشته‌ای با این شعر درست کرده‌اید، در بخش دیدگاه‌ها اضافه کنید تا با نام خودتان منتشر شود. در بخش دیدگاه‌ها دکمه‌ای برای آپلود فایل وجود دارد تا شما بتوانید به این شعر عکس، ویدیو یا صدا اضافه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم، این شعر را با صدای خودتان ضبط کنید و در بخش دیدگاه، فایل صدایتان را اضافه کنید تا در سایت منتشر شود.

همین طور اگر تمایل داشتید می‌توانید در مقابل دوربین بنشینید و شعر را بخوانید و فایل ویدیوی خودتان را برای ما بفرستید. یا صدای خودتان را با تصاویرِ دیگری همراه کنید و ویدیویی بسازید.

خواهشمندیم برای هر شعر، فقط در دیدگاه‌های همان شعر فایل آپلود کنید. اگر شعر مورد نظرتان را پیدا نکردید، می‌توانید از بخش جستجو یا منوی سه خطِ بالای سایت استفاده کنید.

 

بیشه بشکفته به دل بیدار است

نام این شعر نیما یوشیج گندنا است اما در بین مردم به بیشه بشکفته به دل بیدار است نیز معروف است.

 

برای ورود به اینستاگرام نیما یوشیج اینجا کلیک کنید

 

پیشنهاد ویژه برای نیما یوشیج:

 

شعر صبح نیما یوشیج

شعر مهتاب نیما یوشیج

شعر نام بعضی نفرات نیما یوشیج

شعرداروگ نیما یوشیج

شعر هست شب نیما یوشیج

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 20 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Drop file here