شعر کبک نیما یوشیج

شعر کبک نیما یوشیج

شعر کبک نیما یوشیج

 

از دهکده آن زمان که من بودم خُرد

روزی پدرم مرا سوی مزرعه برد

چون از پی او دوان دوان می رفتن

وز شیطنتم دست زنان می رفتن

کبکی بجهید در برم ناگاهان

بگرفتمش از دم، به پدر بانگ زنان

حیوانک بیچاره که مجروح رمید

تا آن که پدر بیاید از من بپرید

این را پدرم بگفت شب با مردم:

«این بچه گرفت کبکی، اما از دم.»

تا من باشم که هر چه را دارم دوست

او را بربایم از رهی که کان ره اوست

رشت 19 آذرماه 1308

قالب شعر: مثنوی

 

از دهکده آن زمان که من بودم خرد

شعری که خواندیم به این شکل شروع شد: « از دهکده آن زمان که من بودم خرد / روزی پدرم مرا سوی مزرعه برد » آیا با این سطرها برای شروعِ این شعر موافق هستید؟ به نظر شما غیر از این شروع نیز می‌توانستیم شروعِ دیگری داشته باشیم و شعر از چیزی که حالا هست جذاب‌تر و زیباتر باشد؟ به طور یقین نیما یوشیج که از شاعران مهم معاصر ماست دیدگاه و دلایلِ خاص خودش را برای این شروع داشته است، به نظر شما چرا این سطرها را برای شروع شعر انتخاب کرده؟ شما اگر جای نیما یوشیج بودید، این شعر را چگونه شروع می‌کردید؟ و به جای سطرهای پایانی یعنی : « تا من باشم که هر چه را دارم دوست / او را بربایم از رهی که کان ره اوست » از چه سطرهایی استفاده می‌کردید؟

 

دیدگاه شما برای شعر کبک نیما

دیدگاه خودتان را در بخش دیدگاه‌ها برای شعر کبک نیما یوشیج بنویسید. اگر از شعر لذت برده‌اید، بنویسید که چرا لذت برده‌اید و اگر لذت نبرده‌اید، دلیل آن را بنویسید.

همچنین می‌توانید از گزینه‌ی ذخیره پست استفاده کنید تا مطلب در پنل کاربری‌تان ذخیره شود و هر زمان میل داشتید، دوباره به مطلب بازگردید.

این سایت برای شماست. به ما در ارتقای آن کمک کنید. اگر ایراد تایپی یا اطلاعاتِ غلطی در جایی دیدید، در بخش دیدگاه‌ها گزارش دهید تا اصلاح شود. بی‌تفاوت عبور نکنید!

اگر عکس‌نوشته‌ای با این شعر درست کرده‌اید، در بخش دیدگاه‌ها اضافه کنید تا با نام خودتان منتشر شود. در بخش دیدگاه‌ها دکمه‌ای برای آپلود فایل وجود دارد تا شما بتوانید به این شعر عکس، ویدیو یا صدا اضافه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم، این شعر را با صدای خودتان ضبط کنید و در بخش دیدگاه، فایل صدایتان را اضافه کنید تا در سایت منتشر شود.

همین طور اگر تمایل داشتید می‌توانید در مقابل دوربین بنشینید و شعر را بخوانید و فایل ویدیوی خودتان را برای ما بفرستید. یا صدای خودتان را با تصاویرِ دیگری همراه کنید و ویدیویی بسازید.

خواهشمندیم برای هر شعر، فقط در دیدگاه‌های همان شعر فایل آپلود کنید. اگر شعر مورد نظرتان را پیدا نکردید، می‌توانید از بخش جستجو یا منوی سه خطِ بالای سایت استفاده کنید.

 

از دهکده آن زمان که من بودم خرد

نام این شعر نیما یوشیج کبک است اما در بین مردم به از دهکده آن زمان که من بودم خرد نیز معروف است.

 

برای ورود به اینستاگرام نیما یوشیج اینجا کلیک کنید

 

پیشنهاد ویژه برای نیما یوشیج:

 

شعر صبح نیما یوشیج

شعر مهتاب نیما یوشیج

شعر نام بعضی نفرات نیما یوشیج

شعرداروگ نیما یوشیج

شعر هست شب نیما یوشیج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 20 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Drop file here