شعر تابناک من نیما یوشیج

شعر تابناک من نیما یوشیج

شعر تابناک من نیما یوشیج

 

تابناک من بشد دوش از بر من آه دیگر در جهان

می برم آن رشته ها که بود بافیده ز پهنای امید مانده روشن.

دیگرم بر کسی نخواهد – آن چنان که خنده ناک – خندد

روی مانندان گلشن

من به زیر این درخت خشک انجیر،

که به شاخی عنکبوت منزوی را تار بسته

می نشینم آن قدر روزان شکسته

که بخشکد بر تن من پوست.

ای که در خلوت سرای دردبار شاعری سرگشته داری جا

کوله بار شعرهایم را بیاور تا به زیر سر نهاده

-روی زیر آسمان و پای دورم از دیاران –

از غم من گر بکاهد یا نکاهد

خواب سنگینم رباید آنچنان

که دلم خواهد.

فروردین 1321

قالب شعر: نیمایی

 

تابناک من بشد دوش از بر من آه دیگر در جهان

شعری که خواندیم به این شکل شروع شد: «تابناک من بشد دوش از بر من آه دیگر در جهان / می برم آن رشته ها که بود بافیده ز پهنای امید مانده روشن» آیا با این سطرها برای شروعِ این شعر موافق هستید؟ به نظر شما غیر از این شروع نیز می‌توانستیم شروعِ دیگری داشته باشیم و شعر از چیزی که حالا هست جذاب‌تر و زیباتر باشد؟ به طور یقین نیما یوشیج که از شاعران مهم معاصر ماست دیدگاه و دلایلِ خاص خودش را برای این شروع داشته است، به نظر شما چرا این سطرها را برای شروع شعر انتخاب کرده؟ شما اگر جای نیما یوشیج بودید، این شعر را چگونه شروع می‌کردید؟ و به جای سطرهای پایانی یعنی : « از غم من گر بکاهد یا نکاهد / خواب سنگینم رباید آنچنان / که دلم خواهد» از چه سطرهایی استفاده می‌کردید؟

 

دیدگاه شما برای شعر تابناک من نیما یوشیج

دیدگاه خودتان را در بخش دیدگاه‌ها برای شعر تابناک من نیما یوشیج بنویسید. اگر از شعر لذت برده‌اید، بنویسید که چرا لذت برده‌اید و اگر لذت نبرده‌اید، دلیل آن را بنویسید.

 

همچنین می‌توانید از گزینه‌ی ذخیره پست استفاده کنید تا مطلب در پنل کاربری‌تان ذخیره شود و هر زمان میل داشتید، دوباره به مطلب بازگردید.

این سایت برای شماست. به ما در ارتقای آن کمک کنید. اگر ایراد تایپی یا اطلاعاتِ غلطی در جایی دیدید، در بخش دیدگاه‌ها گزارش دهید تا اصلاح شود. بی‌تفاوت عبور نکنید!

اگر عکس‌نوشته‌ای با این شعر درست کرده‌اید، در بخش دیدگاه‌ها اضافه کنید تا با نام خودتان منتشر شود. در بخش دیدگاه‌ها دکمه‌ای برای آپلود فایل وجود دارد تا شما بتوانید به این شعر عکس، ویدیو یا صدا اضافه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم، این شعر را با صدای خودتان ضبط کنید و در بخش دیدگاه، فایل صدایتان را اضافه کنید تا در سایت منتشر شود.

همین طور اگر تمایل داشتید می‌توانید در مقابل دوربین بنشینید و شعر را بخوانید و فایل ویدیوی خودتان را برای ما بفرستید. یا صدای خودتان را با تصاویرِ دیگری همراه کنید و ویدیویی بسازید.

خواهشمندیم برای هر شعر، فقط در دیدگاه‌های همان شعر فایل آپلود کنید. اگر شعر مورد نظرتان را پیدا نکردید، می‌توانید از بخش جستجو یا منوی سه خطِ بالای سایت استفاده کنید.

 

 

برای ورود به اینستاگرام نیما یوشیج اینجا کلیک کنید

 

پیشنهاد ویژه برای نیما یوشیج:

 

شعر صبح نیما یوشیج

شعر مهتاب نیما یوشیج

شعر نام بعضی نفرات نیما یوشیج

شعرداروگ نیما یوشیج

شعر هست شب نیما یوشیج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 20 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Drop file here