شعر بوجهل من نیما یوشیج

شعر بوجهل من نیما یوشیج

شعر بوجهل من نیما یوشیج

 

زنده ام تا من مرا بوجهل من در رنج می دارد

جسته از زیر دم گاوی چه آلوده

چون مگس های سگان است و نه جز این بوده تا بوده

او- آن آیین سماجت، آن طفیلی تن بپرورده- چو می پرد پی آن است

تا یک جای بنشیند

بر سر هر جانور شکلی

روی گوش و زیر چشم و برجبین پاکرویانی، بر هر آن پاکیزه کان بینی

زهرآلوده کان دانی.

می مکد بوجهل من خون از تن هر جانور در هر گذرگاه

نیست او از کار من آگاه

می پرد تا یابدم یک بار دیگر

من ولیکن می گریزم ز او

تا مرا گم کرده بنشیند

بر سر دیوار دیگر.

بهمن 1320

قالب شعر: نیمایی

 

زنده ام تا من مرا بوجهل من در رنج می دارد

شعری که خواندیم به این شکل شروع شد: «زنده ام تا من مرا بوجهل من در رنج می دارد » آیا با این سطرها برای شروعِ این شعر موافق هستید؟ به نظر شما غیر از این شروع نیز می‌توانستیم شروعِ دیگری داشته باشیم و شعر از چیزی که حالا هست جذاب‌تر و زیباتر باشد؟ به طور یقین نیما یوشیج که از شاعران مهم معاصر ماست دیدگاه و دلایلِ خاص خودش را برای این شروع داشته است، به نظر شما چرا این سطرها را برای شروع شعر انتخاب کرده؟ شما اگر جای نیما یوشیج بودید، این شعر را چگونه شروع می‌کردید؟ و به جای سطرهای پایانی یعنی : «من ولیکن می گریزم ز او / تا مرا گم کرده بنشیند / بر سر دیوار دیگر» از چه سطرهایی استفاده می‌کردید؟

 

دیدگاه شما برای شعر بوجهل من نیما یوشیج

دیدگاه خودتان را در بخش دیدگاه‌ها برای شعر بوجهل من نیما یوشیج بنویسید. اگر از شعر لذت برده‌اید، بنویسید که چرا لذت برده‌اید و اگر لذت نبرده‌اید، دلیل آن را بنویسید.

 

همچنین می‌توانید از گزینه‌ی ذخیره پست استفاده کنید تا مطلب در پنل کاربری‌تان ذخیره شود و هر زمان میل داشتید، دوباره به مطلب بازگردید.

این سایت برای شماست. به ما در ارتقای آن کمک کنید. اگر ایراد تایپی یا اطلاعاتِ غلطی در جایی دیدید، در بخش دیدگاه‌ها گزارش دهید تا اصلاح شود. بی‌تفاوت عبور نکنید!

اگر عکس‌نوشته‌ای با این شعر درست کرده‌اید، در بخش دیدگاه‌ها اضافه کنید تا با نام خودتان منتشر شود. در بخش دیدگاه‌ها دکمه‌ای برای آپلود فایل وجود دارد تا شما بتوانید به این شعر عکس، ویدیو یا صدا اضافه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم، این شعر را با صدای خودتان ضبط کنید و در بخش دیدگاه، فایل صدایتان را اضافه کنید تا در سایت منتشر شود.

همین طور اگر تمایل داشتید می‌توانید در مقابل دوربین بنشینید و شعر را بخوانید و فایل ویدیوی خودتان را برای ما بفرستید. یا صدای خودتان را با تصاویرِ دیگری همراه کنید و ویدیویی بسازید.

خواهشمندیم برای هر شعر، فقط در دیدگاه‌های همان شعر فایل آپلود کنید. اگر شعر مورد نظرتان را پیدا نکردید، می‌توانید از بخش جستجو یا منوی سه خطِ بالای سایت استفاده کنید.

 

برای ورود به اینستاگرام نیما یوشیج اینجا کلیک کنید

 

پیشنهاد ویژه برای نیما یوشیج:

 

شعر صبح نیما یوشیج

شعر مهتاب نیما یوشیج

شعر نام بعضی نفرات نیما یوشیج

شعرداروگ نیما یوشیج

شعر هست شب نیما یوشیج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 20 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Drop file here